# Klein® 65400 Drive Impact-Rated Pass Through Socket Set, Chrome-Moly, Chrome-Vanadium, 8-1/2 in, 15 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 65400-11611
**MPN:** 65400
**Price:** $69.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-65400

## Features

- 12-in-1 impact rated stubby driver set includes 2 hex flip sockets, 7 screwdriver bits and 1/4 in deep bit holding feature
- Includes: 1/4 in, 5/16 in, 11/32 in, 3/8 in hex, #1, #2, #3 phillips, 3/16 in, 1/4 in slotted, #1, #2 square
- Industrial-strength bits are conveniently housed in the handle
- Flip sockets can be stored in any order or orientation on the shaft
- Impact rated shaft, bits and sockets for heavy-duty applications
- Compact driver reaches easily into tight spots
- Cushion-Grip™ handle allows for greater torque and comfort
- Yellow/black handle color
- Plastic handle material
- Ball bearing bit retention
- Handle length: 2.75 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644654008 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionDo not extend socket wrench handle |
| Width (in) | 3.7000 |
| Height (in) | 1.8000 |
| Length (in) | 8.7500 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.7 in |
| Overall Height | 1.8 in |
| Overall Length | 8.75 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 65400 |

## Description

The Klein Tools 8-1/2 in impact-rated pass through socket set features a pass through head for driving hex nuts on extended threaded rod. 3/8 in square drive adapter allows for use with traditional sockets and includes 11 impact rated sockets. Designed with a steel handle that provides comfort in high torque applications.Includes:(11) socketsExtensionImpact adapter3/8 in square adapterHandleMODbox™ case

Features

- 12-in-1 impact rated stubby driver set includes 2 hex flip sockets, 7 screwdriver bits and 1/4 in deep bit holding feature

- Includes: 1/4 in, 5/16 in, 11/32 in, 3/8 in hex, #1, #2, #3 phillips, 3/16 in, 1/4 in slotted, #1, #2 square

- Industrial-strength bits are conveniently housed in the handle

- Flip sockets can be stored in any order or orientation on the shaft

- Impact rated shaft, bits and sockets for heavy-duty applications

- Compact driver reaches easily into tight spots

- Cushion-Grip™ handle allows for greater torque and comfort

- Yellow/black handle color

- Plastic handle material

- Ball bearing bit retention

- Handle length: 2.75 in
