# Klein® 65300 Drive Impact-Rated Pass Through Socket Set, Chrome-Moly, Chrome-Vanadium, 1/4 in, 32 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 65300-11611
**MPN:** 65300
**Price:** $49.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-65300

## Features

- 13 screwdriver bits, 6 nut setter sizes and a 1/4 in bit-holder all in one compact tool
- Impact-rated sockets and screwdriver bits for the toughest driving applications
- Store screwdriver bits within the handle and flip sockets on the shaft for convenient carry
- Patented bit holding design allows the 1/4 in socket size to drive hex fasteners and hold screwdriver bits
- Bit tips include #0, #1, #2, #3 Phillips, 1/4 in, 3/16 in slotted, #1, #2 square, T10, T15, T20, T25 Torx®, #2 combo and 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in, 7/16 in, 1/2 in and 9/16 in nut drivers
- Powerful rare-earth magnet to retain bits and hex bolts within sockets
- Torx® is a registered trademark of Acument Intellectual Properties, LLC
- Color coded type
- Yellow/black handle color
- Plastic handle material
- Magnetic bit retention
- Handle length: 5.13 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644653001 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionDo not extend socket wrench handle |
| Width (in) | 3.7000 |
| Height (in) | 1.8000 |
| Length (in) | 7.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.7 in |
| Overall Height | 1.8 in |
| Overall Length | 7 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 65300 |

## Description

The Klein Tools 6 in impact-rated pass through socket wrench set features a pass through head for driving hex nuts on extended threaded rod. 1/4 in square drive adapter allows for use with traditional sockets. Includes 7 impact-rated sockets and 21 screwdriver bits. Designed with a steel handle that provides comfort in high torque applications.Includes:(7) sockets(21) bitsExtensionImpact adapter1/4 in square adapterHandleCase

Features

- 13 screwdriver bits, 6 nut setter sizes and a 1/4 in bit-holder all in one compact tool

- Impact-rated sockets and screwdriver bits for the toughest driving applications

- Store screwdriver bits within the handle and flip sockets on the shaft for convenient carry

- Patented bit holding design allows the 1/4 in socket size to drive hex fasteners and hold screwdriver bits

- Bit tips include #0, #1, #2, #3 Phillips, 1/4 in, 3/16 in slotted, #1, #2 square, T10, T15, T20, T25 Torx®, #2 combo and 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in, 7/16 in, 1/2 in and 9/16 in nut drivers

- Powerful rare-earth magnet to retain bits and hex bolts within sockets

- Torx® is a registered trademark of Acument Intellectual Properties, LLC

- Color coded type

- Yellow/black handle color

- Plastic handle material

- Magnetic bit retention

- Handle length: 5.13 in
