# Klein® 65239 Flip Impact Socket Set, SAE and Metric, 13 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 65239-11611
**MPN:** 65239
**Price:** $99.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-65239

## Features

- Multi-purpose adapter makes the sockets compatible with the Klein KNECT™ system for unlimited driving potential
- Deep well impact flip socket set includes 20 SAE and metric sizes combined into 10 color-coded sockets plus two nested adapters and one extended shaft
- Set includes 1/4 in x 5/16 in, 3/8 in x 7/16 in, 1/2 in x 9/16 in, 5/8 in x 3/4 in, and 11/16 in x 13/16 in socket sizes and 8 mm x 10 mm, 9 mm x 11 mm, 12 mm x 14 mm, 13 mm x 15 mm, and 16 mm x 18 mm socket sizes
- Six smaller sockets sizes 1/4 in to 9/16 in are stackable on 650QSAL to quickly change socket sizes and reduce the number of tools needed
- Klein KNECT™ specialized square drive adapter compatible with Klein Tools pass through socket wrench and any 3/8 in square drive ratchet
- Small parts storage tray inside the case to secure loose fasteners, washers and extra bits
- Compact, modular storage system with a clear lid is compatible with MODbox™ and stackable with other cases of its similar design
- Impact-rated steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644652394 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Width (in) | 5.0000 |
| Height (in) | 1.5000 |
| Length (in) | 11.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.45 in |
| Overall Height | 1.63 in |
| Overall Length | 7 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | SAE |
| Manufacturer Part Number | 65239 |

## Description

This 20 pc impact socket set features (10 SAE and 10 Metric) sizes combined into 10 color-coded sockets. Each impact flip socket features two coaxial spring-loaded sockets in one. Set includes Nested adapters for dual drive (1/4 in hex flip socket shaft nest into 3/8 in square drive adpater). Also comes with a compact, modular storage system with a clear lid that is compatible with MODbox™ and stackable with other cases of its similar design.Includes:(10) sockets(2) adaptersCase

Features

- Multi-purpose adapter makes the sockets compatible with the Klein KNECT™ system for unlimited driving potential

- Deep well impact flip socket set includes 20 SAE and metric sizes combined into 10 color-coded sockets plus two nested adapters and one extended shaft

- Set includes 1/4 in x 5/16 in, 3/8 in x 7/16 in, 1/2 in x 9/16 in, 5/8 in x 3/4 in, and 11/16 in x 13/16 in socket sizes and 8 mm x 10 mm, 9 mm x 11 mm, 12 mm x 14 mm, 13 mm x 15 mm, and 16 mm x 18 mm socket sizes

- Six smaller sockets sizes 1/4 in to 9/16 in are stackable on 650QSAL to quickly change socket sizes and reduce the number of tools needed

- Klein KNECT™ specialized square drive adapter compatible with Klein Tools pass through socket wrench and any 3/8 in square drive ratchet

- Small parts storage tray inside the case to secure loose fasteners, washers and extra bits

- Compact, modular storage system with a clear lid is compatible with MODbox™ and stackable with other cases of its similar design

- Impact-rated steel
