# Klein® 65238 Essential Deep-Well Heavy-Duty Flip Socket Set, SAE, 6 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 65238-11611
**MPN:** 65238
**Price:** $49.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-65238

## Features

- Multi-purpose adapter makes the sockets compatible with the Klein KNECT™ system for unlimited driving potential
- Deep well impact flip socket set includes six sizes combined into three color coded sockets, adapters, and 1/4 in square drive ratchet
- Set includes 1/4 in x 5/16 in, 3/8 in x 7/16 in, and 1/2 in x 9/16 in socket sizes
- Stack two sockets on the extended shaft to quickly change socket sizes and reduce the number of tools needed
- Klein KNECT™ specialized 1/4 in square drive adapter compatible with Klein Tools pass through socket wrench and any 1/4 in square drive ratchet
- 72-tooth 1/4 in square drive low profile ratchet for extra clearance in tight spaces
- Compact, modular storage system with a clear lid is compatible with MODbox™ and stackable with other cases of its similar design
- Impact-rated steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644652387 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Width (in) | 4.0000 |
| Height (in) | 1.5000 |
| Length (in) | 7.5000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.45 in |
| Overall Height | 1.63 in |
| Overall Length | 7 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | SAE |
| Manufacturer Part Number | 65238 |

## Description

This 3 pc impact socket set features 6 standard sizes in three color-coded sockets. Each impact flip socket features two coaxial spring-loaded sockets in one. Set includes Nested adapters for dual drive (1/4 in hex flip socket shaft nests into 3/8 in square drive adapter). Also comes with a compact, modular storage system with a clear lid that is compatible with MODbox™ and stackable with other cases of its similar design.Includes:(3) sockets(2) adaptersCase

Features

- Multi-purpose adapter makes the sockets compatible with the Klein KNECT™ system for unlimited driving potential

- Deep well impact flip socket set includes six sizes combined into three color coded sockets, adapters, and 1/4 in square drive ratchet

- Set includes 1/4 in x 5/16 in, 3/8 in x 7/16 in, and 1/2 in x 9/16 in socket sizes

- Stack two sockets on the extended shaft to quickly change socket sizes and reduce the number of tools needed

- Klein KNECT™ specialized 1/4 in square drive adapter compatible with Klein Tools pass through socket wrench and any 1/4 in square drive ratchet

- 72-tooth 1/4 in square drive low profile ratchet for extra clearance in tight spaces

- Compact, modular storage system with a clear lid is compatible with MODbox™ and stackable with other cases of its similar design

- Impact-rated steel
