# Klein® Cushion-Grip® 65160 Nut Driver Set, 5 to 10 mm, 7 pcs, 6-3/4 in OAL, Cushion Grip Handle, Rubber, Polished Chrome

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 65160-11611
**MPN:** 65160
**Price:** $49.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-65160

## Features

- Standard length works for most applications
- Fits over long bolts and studs
- Internal flanges provide solid, twist-resistant shaft anchor
- Tip-Ident® quickly identifies nut driver and size
- Full hollow shafts facilitate work on stacked circuit boards or other long bolt applications
- Premium chrome plated shaft for smooth feel and corrosion resistance
- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort
- Handle end is also color coded for easy identification

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644651601 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Includes | 630-5mm, 630-5.5mm, 630-6mm, 630-7mm, 630-8mm, 630-9mm, 630-10mm |
| Grip Type | Cushion Grip |
| Width (in) | 7 |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Height (in) | 1.5 |
| Length (in) | 12 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shaft Length | 3 in |
| Overall Length | 6.75 in |
| Number of Pieces | 7 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 65160 |

## Description

Klein® Cushion-Grip® nut driver Set, Metric, 7 pc, 5 to 10 mm, 6-3/4 in OAL, Cushion Grip, Polished Chrome, 3 in Hollow Shank, Rubber, Black/Yellow

Features

- Standard length works for most applications

- Fits over long bolts and studs

- Internal flanges provide solid, twist-resistant shaft anchor

- Tip-Ident® quickly identifies nut driver and size

- Full hollow shafts facilitate work on stacked circuit boards or other long bolt applications

- Premium chrome plated shaft for smooth feel and corrosion resistance

- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort

- Handle end is also color coded for easy identification
