# Klein® Slide Drive™ 65129 2-in-1 Heavy Duty Multi-Nut Driver, 1/4 in, 5/16 in, Hex Shank, Cushion Grip Handle

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA40545
**MPN:** 65129
**Price:** $19.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-65129

## Features

- Patented tip switches from 1/4 to 5/16 in size
- Magnetic regardless of which driver is selected
- Twist the thumb nut to lock tip setting
- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort
- HVAC applications

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644651298 |
| Type | Hex Driver |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Tip Size | 1/4 in, 5/16 in |
| Width (in) | 3 |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Height (in) | 1.5 |
| Length (in) | 14 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shank Length | 6 in |
| Handle Length | 4.313 in |
| Overall Length | 10.25 in |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 65129 |

## Description

Klein® Slide Drive™ Multi-Nutdriver, 2-in-1 Heavy Duty, 1/4 in, 5/16 in Size, 10-1/4 in OAL, Imperial, Hex Shank, 6 in Shank Length, 6 Points, Cushion Grip Handle.

Features

- Patented tip switches from 1/4 to 5/16 in size

- Magnetic regardless of which driver is selected

- Twist the thumb nut to lock tip setting

- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort

- HVAC applications
