# Klein® 65111IMPCT Knect™ Drive Deep Well Impact Socket Set with Case, Chrome Moly Steel, SAE, 1/2 in, 14 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 65111IMPCT-11611
**MPN:** 65111IMPCT
**Price:** $88.25 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-65111impct

## Features

- Socket set contains most common standard deep-well impact socket sizes up to 1 in
- Deep-well slim profile impact sockets provide increased access and reach for longer bolts and hard to reach areas
- Klein® Knect™ specialized adapter allows any 1/2 in drive sockets to be used on the Knect™ pass through socket wrench
- Clearly stamped size markings with white in-fill and a color-coded ring ensure easy socket size identification
- Includes a 3 in long 1/2 in drive impact adapter which allows the socket to be used with a 1/4 in impact driver
- Cold forged, heat treated chrome moly steel impact-rated sockets are engineered to withstand the torque of the toughest jobs
- Compact, modular storage system is designed to nest neatly within the Klein® MODbox™ system
- Manganese phosphate, laser etching finish

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644380280 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Width (in) | 7.5000 |
| Height (in) | 1.6300 |
| Length (in) | 11.3800 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.63 in |
| Overall Height | 7.5 in |
| Overall Length | 11.38 in |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | SAE |
| Manufacturer Part Number | 65111IMPCT |

## Description

This 14 pc impact socket set features color-coded sockets in sizes 3/8 in, 7/16 in, 1/2 in, 9/16 in, 5/8 in, 11/16 in, 3/4 in, 13/16 in, 7/8 in, 15/16 in and 1 in. Each impact socket provides increased reach and additional depth for longer bolts. Also comes in a compact, modular storage system that is compatible with MODbox™ and stackable with other cases of similar design.Includes:(11) socketsImpact adapterExtension

Features

- Socket set contains most common standard deep-well impact socket sizes up to 1 in

- Deep-well slim profile impact sockets provide increased access and reach for longer bolts and hard to reach areas

- Klein® Knect™ specialized adapter allows any 1/2 in drive sockets to be used on the Knect™ pass through socket wrench

- Clearly stamped size markings with white in-fill and a color-coded ring ensure easy socket size identification

- Includes a 3 in long 1/2 in drive impact adapter which allows the socket to be used with a 1/4 in impact driver

- Cold forged, heat treated chrome moly steel impact-rated sockets are engineered to withstand the torque of the toughest jobs

- Compact, modular storage system is designed to nest neatly within the Klein® MODbox™ system

- Manganese phosphate, laser etching finish
