# Klein® 646-7/16-INS Insulated Nut Driver, 7/16 in, Hollow Shank, Orange Cushion Grip Handle

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 646-7/16-INS-11611
**MPN:** 646-7/16-INS
**Price:** $21.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-646-7-16-ins

## Features

- Tip-Ident® quickly identifies nut driver size
- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort
- Hollow shafts make it possible to work on stacked circuit boards or other long bolt applications
- A flame retardant, impact resistant, bright orange outer coating
- Thick, exceptionally tough, high dielectric white inner coating is bonded to the tool
- Two layers of insulation provide protection against electric shock
- Individually tested to exceed the IEC 60900 and ASTM F1505 standards, for insulated tools and clearly marked with the official 1,000 VAC rating symbol
- High dielectric plastic handle
- Stacked circuit boards, long bolt applications
- High-dielectric plastic handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644652301 |
| Type | Hollow |
| Color | Brown |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Steel |
| Width (in) | 2.63 |
| Height (in) | 1.38 |
| Length (in) | 13 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shaft Length | 6 in |
| Overall Length | 10.313 in |
| Drive/Shank Size | 7/16 in |
| Nut Driver Sizes | 7/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | IEC 60900 and ASTM F1505 |
| Manufacturer Part Number | 646-7/16-INS |

## Description

Klein® nut driver, Insulated, 7/16 in, 10-5/16 in OAL, Imperial, Hollow Shank, 6 in Shank Length, Cushion Grip, Plastic Handle, Orange, Steel, Brown.Individually tested to exceed the IEC 60900 and ASTM F1505 standards, for insulated tools and clearly marked with the official 1000 VAC rating symbol. Two layers of insulation provide protection against electric shock. Thick, exceptionally tough, high dielectric white inner coating is bonded to the tool. A flame retardant, impact resistant, bright orange outer coating.

Features

- Tip-Ident® quickly identifies nut driver size

- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort

- Hollow shafts make it possible to work on stacked circuit boards or other long bolt applications

- A flame retardant, impact resistant, bright orange outer coating

- Thick, exceptionally tough, high dielectric white inner coating is bonded to the tool

- Two layers of insulation provide protection against electric shock

- Individually tested to exceed the IEC 60900 and ASTM F1505 standards, for insulated tools and clearly marked with the official 1,000 VAC rating symbol

- High dielectric plastic handle

- Stacked circuit boards, long bolt applications

- High-dielectric plastic handle
