# Klein® 635-3/8 Heavy Duty Nut Driver with Magnetic Tip, 3/8 in, Hollow Shank, Classic/Cushion Grip Handle

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 635-3/8-11611
**MPN:** 635-3/8
**Price:** $12.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-635-3-8

## Features

- Hollow shaft allows for nut driving on unlimited bolt length
- Color coding for easy identification of different sizes
- Wrench assist for additional torque
- Magnetic feature helps retain nut
- Heavy duty shaft with classic cushion grip handle
- Wrench assist for greater torque
- Nut driving on unlimited bolt lengths

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644322631 |
| Color | Blue |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Steel |
| Width (in) | 2.6 |
| Height (in) | 1.5 |
| Length (in) | 12 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shaft Length | 4 in |
| Overall Length | 9 in |
| Nut Driver Sizes | 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 635-3/8 |

## Description

Klein® nut driver, Heavy Duty, 3/8 in, 9 in OAL, Imperial, Hollow Shank, 4 in Shank Length, Classic/Cushion Grip, Yes Magnetized Tip, Steel, Blue

Features

- Hollow shaft allows for nut driving on unlimited bolt length

- Color coding for easy identification of different sizes

- Wrench assist for additional torque

- Magnetic feature helps retain nut

- Heavy duty shaft with classic cushion grip handle

- Wrench assist for greater torque

- Nut driving on unlimited bolt lengths
