# Klein® 631 Nut Driver Set, 7 pc, 18-1/4 in OAL, Cushion Grip Handle, Steel, Polished Chrome

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA37010
**MPN:** 631
**Price:** $59.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-631

## Features

- General purpose selection of the most frequently used nut drivers
- Full hollow shafts facilitate work on long bolt applications
- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort
- Tip-Ident® quickly identifies nut driver hex orientation and size by color coding the handle ends so you can easily engage the nut driver with the fastener
- Internal flanges provide solid, twist-resistant shaft anchor

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644650154 |
| Type | Non-magnetic |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Includes | 630-3/16, 630-1/4, 630-5/16, 630-11/32, 630-3/8, 630-7/16, and 630-1/2. |
| Width (in) | 7.5 |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Height (in) | 1.5 |
| Length (in) | 12 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shaft Length | 3 in |
| Overall Length | 6.75 in to 7.3125 in |
| Arbor/Shank Size | 3 in L |
| Number of Pieces | 7 |
| Package Quantity | 1/Set |
| Measurement System | Imperial |
| Manufacturer Part Number | 631 |

## Description

Klein® nut driver Set, Imperial, 7 pc, 18-1/4 in OAL, Cushion Grip Handle, Polished Chrome, Specifications: 3 in L Shank, Steel, Black/Yellow.

Features

- General purpose selection of the most frequently used nut drivers

- Full hollow shafts facilitate work on long bolt applications

- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort

- Tip-Ident® quickly identifies nut driver hex orientation and size by color coding the handle ends so you can easily engage the nut driver with the fastener

- Internal flanges provide solid, twist-resistant shaft anchor
