# Klein® Cushion-Grip® 630-7/16 Nut Driver, 7/16 in, Hollow/Round Shank, Black/Yellow Cushion Grip Handle, Polished Chrome

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA36920
**MPN:** 630-7/16
**Price:** $11.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-630-7-16

## Features

- Standard length works for most applications
- Fits over long bolts and studs
- Full hollow shafts facilitate work on stacked circuit boards or other long bolt applications
- Internal flanges provide solid, twist resistant shaft anchor
- Premium chrome plated shaft for smooth feel and corrosion resistance
- Handle end is also color coded for easy identification
- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort
- Tip-Ident® quickly identifies nut driver and size

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644650062 |
| Type | 7/16 in Tip |
| Color | Brown |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Steel |
| Grip Type | Cushion Grip |
| Width (in) | 2.63 |
| Height (in) | 1.38 |
| Length (in) | 10 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shaft Length | 3 in |
| Shank Length | 3 in |
| Nut Driver Sizes | 7/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME Specified |
| Manufacturer Part Number | 630-7/16 |

## Description

Klein® Cushion-Grip® nut driver, 7/16 in, 7.313 in OAL, Imperial, Hollow/Round Shank, 3 in Shank Length, Cushion Grip, Rubber Handle, Black/Yellow, ANSI/ASME Specified Specifications Met, No Magnetized Tip, No ESD-Safe, Polished Chrome, Alloy Steel.

Features

- Standard length works for most applications

- Fits over long bolts and studs

- Full hollow shafts facilitate work on stacked circuit boards or other long bolt applications

- Internal flanges provide solid, twist resistant shaft anchor

- Premium chrome plated shaft for smooth feel and corrosion resistance

- Handle end is also color coded for easy identification

- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort

- Tip-Ident® quickly identifies nut driver and size
