# Klein® Cushion-Grip® 630-1/4 Nut Driver, 1/4 in, Hollow/Round Shank, Black/Yellow Cushion Grip Handle, Polished Chrome

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA36860
**MPN:** 630-1/4
**Price:** $11.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-630-1-4

## Features

- Standard length works for most applications
- Fits over long bolts and studs
- Full hollow shafts facilitate work on stacked circuit boards or other long bolt applications
- Internal flanges provide solid, twist resistant shaft anchor
- Premium chrome plated shaft for smooth feel and corrosion resistance
- Handle end is also color coded for easy identification
- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort
- Tip-Ident® quickly identifies nut driver and size
- 1-1/8 in dia handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644650024 |
| Color | Red |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Steel |
| Grip Type | Cushion Grip |
| Width (in) | 2.38 |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 9.38 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shaft Length | 3 in |
| Shank Length | 3 in |
| Overall Length | 6.75 in |
| Handle Diameter | 1.125 in |
| Nut Driver Sizes | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME Specified |
| Manufacturer Part Number | 630-1/4 |

## Description

Klein® Cushion-Grip® nut driver, 1/4 in, 6-3/4 in OAL, Imperial, Hollow/Round Shank, 3 in Shank Length, Cushion Grip, Rubber Handle, Black/Yellow, ANSI/ASME Specified Specifications Met, No Magnetized Tip, No ESD-Safe, Polished Chrome, Alloy Steel.

Features

- Standard length works for most applications

- Fits over long bolts and studs

- Full hollow shafts facilitate work on stacked circuit boards or other long bolt applications

- Internal flanges provide solid, twist resistant shaft anchor

- Premium chrome plated shaft for smooth feel and corrosion resistance

- Handle end is also color coded for easy identification

- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort

- Tip-Ident® quickly identifies nut driver and size

- 1-1/8 in dia handle
