# Klein® 6254 Slotted Precision Screwdriver, 1/8 in, 4 in Shank

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 6254-11611
**MPN:** 6254
**Price:** $8.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-6254

## Features

- Precision screwdriver features rotating cap for optimum and precise control
- Color coded ring for easy spotting of each tip type
- Over-sized cap marking for quick identification of tip size
- Heat treated and precision-machined tip for greater strength
- Nickel chrome plating rust prevention
- 1/8 in slotted screwdriver is ideal for repairing glasses, small home appliances, and electronics
- Handle length: 3.5 in
- Handle color: black/yellow
- Handle diameter: 0.55 in
- Handle material: CA/TPE

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644856549 |
| Color | Blue |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | S2 Steel |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated, will not protect against electrical shockDo not use to pry or chisel |
| Width (in) | 4 |
| Height (in) | 2.55 |
| Length (in) | 7.5 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.71 in |
| Overall Height | 0.71 in |
| Overall Length | 7.5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 6254 |

## Description

Designed for precision work, Klein® electronics screwdriver features a rotating cap for optimum control. Made of the highest quality tempered steel, carefully heat-treated for maximum strength, and precision ground to fit screw openings securely. Rotating caps and Klein exclusive Cushion-Grip™ handle offers outstanding comfort and control.

Features

- Precision screwdriver features rotating cap for optimum and precise control

- Color coded ring for easy spotting of each tip type

- Over-sized cap marking for quick identification of tip size

- Heat treated and precision-machined tip for greater strength

- Nickel chrome plating rust prevention

- 1/8 in slotted screwdriver is ideal for repairing glasses, small home appliances, and electronics

- Handle length: 3.5 in

- Handle color: black/yellow

- Handle diameter: 0.55 in

- Handle material: CA/TPE
