# Klein® 6243INS Insulated Precision Screwdriver, 3/32 in Slotted, Steel, Blue

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 6243INS-11611
**MPN:** 6243INS
**Price:** $9.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-6243ins

## Features

- 1,000V rated, impact and flame-resistant insulation offers protection from energized sources
- Rotating cap for optimum and precise control
- Color-coded rings and bold cap markings for quick identification of tip type and size
- Cushion-Grip™ handle for maximum comfort when working on small equipment
- Heat treated and precision-machined tip for greater strength
- 3/32 in slotted screwdriver with 3 in long shank
- PP; TPE handle material
- Handle color: black/orange
- Handle diameter: 0.55 in
- Handle length: 3.5 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644328695 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Only use tools that are marked with the official international 1,000V rating symbol shown above, if there is any chance that the tools will make contact with an energized sourceWhenever possible, always de-energize lines and equipment prior to working on or around themAlways inspect your tools before useDo not touch uninsulated portion of the tool or any conductive object when either might contact an energized sourceAlways wear approved eye protection |
| Width (in) | 0.7120 |
| Height (in) | 0.7120 |
| Length (in) | 6.5000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.71 in |
| Overall Height | 0.71 in |
| Overall Length | 6.5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASTM F1505-16(2021)IEC 60900:2018 |
| Manufacturer Part Number | 6243INS |

## Description

Designed for precision work, Klein's 3/32 in slotted insulated precision screwdriver features a rotating cap for optimum control. Made of the highest quality tempered steel, carefully heat-treated for maximum strength, and precision ground to fit screw openings securely. Klein's exclusive Cushion-Grip™ handle offers outstanding comfort and control.

Features

- 1,000V rated, impact and flame-resistant insulation offers protection from energized sources

- Rotating cap for optimum and precise control

- Color-coded rings and bold cap markings for quick identification of tip type and size

- Cushion-Grip™ handle for maximum comfort when working on small equipment

- Heat treated and precision-machined tip for greater strength

- 3/32 in slotted screwdriver with 3 in long shank

- PP

- TPE handle material

- Handle color: black/orange

- Handle diameter: 0.55 in

- Handle length: 3.5 in
