# Klein® 62042 Zipper Bag, Extra-Long Canvas Tool Pouch, No. 10 Canvas, Natural, 16 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 62042-11611
**MPN:** 62042
**Price:** $14.47 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-62042

## Features

- Zipper bag provides convenient storage for pliers, wrenches, screwdrivers, and other large tools
- Extra-long, 16 in bag stores longer tools and wrenches
- Constructed with tough no. 10 canvas for added durability
- The 3 in gusseted bottom increases capacity and allows zipper bag to stand up for easy access to tools
- Heavy-duty brass zipper keeps bag securely closed
- Heavy-duty webbed tab for easy hanging and storage
- Note: tools in photos not included
- Heavy-duty brass
- Brass zipper, reinforced webbed tab, 3 in gusseted bottom
- Total cubic area: 192 in³

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644620423 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 3.0000 |
| Height (in) | 8.0000 |
| Length (in) | 16.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3 in |
| Overall Height | 8 in |
| Overall Length | 16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 62042 |

## Description

The Klein Tools extra-long canvas zipper tool bag is perfect for storing large hand tools and materials. The 3 in wide bottom allows for stability when standing and easy access when open. It is constructed with tough no. 10 canvas and includes a heavy-duty brass zipper for added durability. Features a reinforced webbed tab to hang the bag for storage.

Features

- Zipper bag provides convenient storage for pliers, wrenches, screwdrivers, and other large tools

- Extra-long, 16 in bag stores longer tools and wrenches

- Constructed with tough no. 10 canvas for added durability

- The 3 in gusseted bottom increases capacity and allows zipper bag to stand up for easy access to tools

- Heavy-duty brass zipper keeps bag securely closed

- Heavy-duty webbed tab for easy hanging and storage

- Note: tools in photos not included

- Heavy-duty brass

- Brass zipper, reinforced webbed tab, 3 in gusseted bottom

- Total cubic area: 192 in³
