# Klein® 60545 Forestry Kit, PC/ABS and EPS, Polymer, Coated Steel, 3 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 60545-11611
**MPN:** 60545
**Price:** $131.81 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-60545

## Features

- Breathable, washable padded sweat-wicking sweatband and top pad improve comfort
- Face shield designed with lightweight materials and proper balance to reduce neck fatigue
- Full face, wrap around design with high clarity mesh cross weave tested for minimal distortion; ensures uncompromised vision
- Face Shield has superior impact protection tested to latest ANSI Z87.1 impact standards
- Earmuffs designed specifically for use with Klein Tools safety helmets; 26dB NRR
- Soft foam ear cushions offer effective acoustic seal and all-day comfort
- Designed with pivot positions on earmuff connector for in-use, stand-by, and storage positions
- Safety helmet shell: PC/ABS and EPS, suspension: PC/ABS and HDPE; face shield: polymer, coated steel; earmuffs: ABS plastic
- Arborist and DIY

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644605451 |
| Size | One Size |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Gender | Unisex |
| Warnings | Read all instructions and warnings before using this product, failure to follow these instructions and warnings may result in serious personal injury including blindness or death |
| Width (in) | 15.2500 |
| Height (in) | 6.5000 |
| Length (in) | 17.5000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 15.25 in |
| Overall Height | 6.5 in |
| Overall Length | 17.5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | Safety Helmet: ANSI Z89.1-2014Mesh Shield: ANSI Z87.1Earmuffs: ANSI S3.19-1974 |
| Manufacturer Part Number | 60545 |

## Description

This forestry kit includes a Klein Tools type-2 safety helmet, mesh face shield and safety helmet earmuffs. The vented safety helmet features all-day comfort in a compact, lightweight, low profile design with chin strap. The mesh face shield offers a combination of protection from flying debris without compromising airflow, and can be worn with the earmuffs for added hearing protection.Includes:Vented safety helmetMesh face shieldEarmuffs for safety helmet

Features

- Breathable, washable padded sweat-wicking sweatband and top pad improve comfort

- Face shield designed with lightweight materials and proper balance to reduce neck fatigue

- Full face, wrap around design with high clarity mesh cross weave tested for minimal distortion

- ensures uncompromised vision

- Face Shield has superior impact protection tested to latest ANSI Z87.1 impact standards

- Earmuffs designed specifically for use with Klein Tools safety helmets

- 26dB NRR

- Soft foam ear cushions offer effective acoustic seal and all-day comfort

- Designed with pivot positions on earmuff connector for in-use, stand-by, and storage positions

- Safety helmet shell: PC/ABS and EPS, suspension: PC/ABS and HDPE

- face shield: polymer, coated steel

- earmuffs: ABS plastic

- Arborist and DIY
