# Klein® 60512 Carbon Fiber Full Brim Hard Hat with Headlamp, Titan

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 60512-11611
**MPN:** 60512
**Price:** $159.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-60512

## Features

- True carbon fiber multi-layered construction for great strength to weight ratio
- Klein® accessory mounts on front and back allow quick and secure attachment of accessories
- This model includes Klein® rechargeable 300 lumen magnetic headlamp with charging cable
- Large adjustable vents can be opened and closed to manage air circulation
- 6-point suspension for stability and balance
- Unique suspension system features a flexible open frame design to provide optimal fit and improved air circulation
- Machine washable breathable, padded sweat-wicking sweatband and top pad improve comfort with advanced evaporative technology; simply wet and shake, for hours of cooling
- Easy, one-handed adjustment with large knob ratchet mechanism even with gloves on, and soft neck pad that pivots to clear bandana knots and ponytails
- Optional accessories and replacement parts include rechargeable headlamps; sweatband, top pad, suspension, chin strap
- Front and back mounts; universal side slots
- Hat size: 6.5-8
- Venting
- One hand ratchet, rear pivot
- Polyester shell lining
- Adjustable vents, dual accessory mounts
- LED bulb type
- Boost: 300; spot/high: 215; flood/low: 100
- Flood/low mode: 14 hr; spot/high mode: 9 hr; boost mode: 4 hr

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644605123 |
| Size | One Size |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Gender | Unisex |
| Warnings | Read, understand, and follow all instructions, cautions and warnings attached to and/or packed with all hard hats and accessories before each use, failure to follow these warnings and instructions may result in serious bodily injury or death |
| Width (in) | 10.8900 |
| Height (in) | 5.8300 |
| Length (in) | 12.7400 |
| Battery Type | Lithium-Ion |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 10.9 in |
| Overall Height | 5.8 in |
| Overall Length | 12.7 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | Type I ANSI/ISEA Z89.1-2014 (R2019)CSA Z94.1-15 (R2020) |
| Manufacturer Part Number | 60512 |

## Description

Klein Tools K12 series carbon fiber hard hats are constructed using multi-layered interlinked carbon fiber giving them the best low weight to high-strength combination. They feature large adjustable vents not found on other carbon fiber hard hats to stay cool in the heat. A balanced 6-point suspension with removable, washable padded sweatband and top pad is designed for a secure fit and long-term comfort. Select K12 series carbon fiber hard hats come with Klein Tools accessory mounts on the front and back for attaching Klein® headlamps, fans, and other accessories; no strap needed.Includes:Rechargeable headlampUser manual

Features

- True carbon fiber multi-layered construction for great strength to weight ratio

- Klein® accessory mounts on front and back allow quick and secure attachment of accessories

- This model includes Klein® rechargeable 300 lumen magnetic headlamp with charging cable

- Large adjustable vents can be opened and closed to manage air circulation

- 6-point suspension for stability and balance

- Unique suspension system features a flexible open frame design to provide optimal fit and improved air circulation

- Machine washable breathable, padded sweat-wicking sweatband and top pad improve comfort with advanced evaporative technology

- simply wet and shake, for hours of cooling

- Easy, one-handed adjustment with large knob ratchet mechanism even with gloves on, and soft neck pad that pivots to clear bandana knots and ponytails

- Optional accessories and replacement parts include rechargeable headlamps

- sweatband, top pad, suspension, chin strap

- Front and back mounts

- universal side slots

- Hat size: 6.5-8

- Venting

- One hand ratchet, rear pivot

- Polyester shell lining

- Adjustable vents, dual accessory mounts

- LED bulb type

- Boost: 300

- spot/high: 215

- flood/low: 100

- Flood/low mode: 14 hr

- spot/high mode: 9 hr

- boost mode: 4 hr
