# Klein® 6026K Slotted Screw Holding Driver, 5/16 in, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 6026K-11611
**MPN:** 6026K
**Price:** $13.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-6026k

## Features

- Slotted screw-holding feature mechanically holds screws to work where stainless steel is required
- Essential when working with non-magnetic screws and installing overhead fixtures
- Durable to start and drive screws with 1 tool
- Engage the screw holding feature with just the slide of your thumb
- Cushion-Grip™ handle for greater torque and comfort
- Helps prevent dropping slotted screws on the jobsite
- Built to handle the tough jobs with ease
- Driving slotted fasteners
- Handle diameter: 1.32 in
- Not insulated

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644853098 |
| Color | Yellow/Black |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Steel |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated, will not protect against electrical shockDo not use to pry or chisel |
| Width (in) | 1.2500 |
| Height (in) | 1.2500 |
| Length (in) | 11.1250 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shank Length | 6 in |
| Handle Length | 5.19 in |
| Overall Width | 1.32 in |
| Overall Height | 1.32 in |
| Overall Length | 11.19 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 6026K |

## Description

The Klein Tools 5/16 in slotted screw-holding screwdriver is designed with positive gripping action to hold, start and drive slotted screws in awkward, hard-to-reach places. The unique split-blade screw-holding driver can wedge into the screw slot. The exclusive Cushion-Grip™ handle offers greater torque and outstanding comfort.

Features

- Slotted screw-holding feature mechanically holds screws to work where stainless steel is required

- Essential when working with non-magnetic screws and installing overhead fixtures

- Durable to start and drive screws with 1 tool

- Engage the screw holding feature with just the slide of your thumb

- Cushion-Grip™ handle for greater torque and comfort

- Helps prevent dropping slotted screws on the jobsite

- Built to handle the tough jobs with ease

- Driving slotted fasteners

- Handle diameter: 1.32 in

- Not insulated
