# Klein® 602-7DD Demolition Screwdriver, 5/16 in Keystone Point, 12-3/8 in OAL, Plastic Handle

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA36425
**MPN:** 602-7DD
**Price:** $19.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-602-7dd

## Features

- Engineered, manufactured and tested for prying and chiseling
- Plated metal strike cap to protect handle from hammer blows
- Heat treated metal shaft runs complete length of handle to metal strike cap to transfer metal strike force
- Yellow/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644322228 |
| Type | 5/16 in Keystone Tip |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | 5/16 in |
| Tip Size | 5/16 in |
| Tip Type | Keystone |
| Point Type | Keystone |
| Shank Type | Round |
| Width (in) | 2.63 |
| Handle Type | Plastic Dipped |
| Height (in) | 1.75 |
| Length (in) | 15 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shank Length | 7 in |
| Drive/Shank Size | 7 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Manufacturer Part Number | 602-7DD |

## Description

Klein® Demolition Screwdriver, Imperial, Keystone Point, 5/16 in Point, 12-3/8 in OAL, Round Shank, 7 in Shank Length, No Insulated, Plastic Handle, Black/Yellow.

Features

- Engineered, manufactured and tested for prying and chiseling

- Plated metal strike cap to protect handle from hammer blows

- Heat treated metal shaft runs complete length of handle to metal strike cap to transfer metal strike force

- Yellow/black handle
