# Klein® Cushion-Grip® 602-12 Heavy Duty Screwdriver, 3/8 in Keystone Point, Steel Shank, 17-7/16 in OAL, Plastic Handle

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA36480
**MPN:** 602-12
**Price:** $21.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-602-12

## Features

- Built to handle the tough jobs with ease
- Hex bolster reinforces shank for hard use and allows wrench assisted turning
- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort
- Premium chrome plated shaft for smooth feel and corrosion resistance
- Internal flanges inside handle provide solid, twist resistant blade anchor
- Special heat treated shafts
- Precision machined tip for exact fit
- Tip-Ident® quickly identifies the type of screwdriver and tip orientation

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644850301 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | 3/8 in |
| Material | Steel |
| Tip Size | 3/8 in |
| Tip Type | Keystone |
| Grip Type | Cushion Grip |
| Point Type | Keystone |
| Shank Type | Round |
| Width (in) | 2.63 |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Height (in) | 1.13 |
| Length (in) | 20 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shank Length | 12 in |
| Overall Length | 17.438 in |
| Drive/Shank Size | 12 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Standard Approvals | ASME B107.52 |
| Manufacturer Part Number | 602-12 |

## Description

Klein® Cushion-Grip® Screwdriver, Heavy Duty, Imperial, Keystone Point, 3/8 in Point, 17-7/16 in OAL, Round Shank, 12 in Shank Length, Steel Shank, ASME B107.52, ANSI Specified Specifications Met, No Insulated, No ESD-Safe, Cushion Grip, Plastic Handle, Steel, Polished Chrome, Black.

Features

- Built to handle the tough jobs with ease

- Hex bolster reinforces shank for hard use and allows wrench assisted turning

- Cushion grip handle allows for greater torque and comfort

- Premium chrome plated shaft for smooth feel and corrosion resistance

- Internal flanges inside handle provide solid, twist resistant blade anchor

- Special heat treated shafts

- Precision machined tip for exact fit

- Tip-Ident® quickly identifies the type of screwdriver and tip orientation
