# Klein® 5890 Tool Holder Tension Straps, Aramid Fiber

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 5890-11611
**MPN:** 5890
**Price:** $15.51 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-5890

## Features

- Tool holder tension straps add resistance to a tool holder to reduce sliding on most nylon, leather, and canvas belts
- Easy to loosen and readjust when needed
- Durable metal clips ensures the strap stays tight and holder in place
- Tension strap made from heat-resistant aramid fibers
- Compatible with spud wrench and bull pin holder
- Instructions with how-to video included
- Cable size: 0.15 in
- Handle type: aluminum

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644210211 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Inspect before each use, do not use if damaged |
| Width (in) | 0.5 |
| Height (in) | 0.5 |
| Length (in) | 15 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.58 in |
| Overall Height | 0.15 in |
| Overall Length | 15 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 5890 |

## Description

Klein Tools tool holder tension straps were designed to secure Klein® bull pin holder and spud wrench holder to a toolbelt, not included. The heat-resistant aramid fiber straps add resistance to the tool holder to help reduce sliding on most nylon, leather and canvas belts. Straps in this 4 pk can be easily loosen and readjusted when needed.

Features

- Tool holder tension straps add resistance to a tool holder to reduce sliding on most nylon, leather, and canvas belts

- Easy to loosen and readjust when needed

- Durable metal clips ensures the strap stays tight and holder in place

- Tension strap made from heat-resistant aramid fibers

- Compatible with spud wrench and bull pin holder

- Instructions with how-to video included

- Cable size: 0.15 in

- Handle type: aluminum
