# Klein® 5860 Heavy Duty Spud Wrench Holder, 2 Slots

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 5860-11611
**MPN:** 5860
**Price:** $31.03 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-5860

## Features

- Spud wrench holder with two separate loops for carrying multiple spud wrenches at a time
- Tucked tunnel loop design keeps tools tight to belt and accommodates up to 3 in wide belts
- Durable, full-grain russet leather
- Compatible with Klein Tools tension straps to secure spud wrench holder in place on tool belt
- Made in the USA with global components
- Brass rivets with washer backing for extreme durability
- Heavy-duty leather for long life
- Belt width: 3 in
- For use with Klein Tools spud wrenches, belts, tension straps

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644557804 |
| Color | Brown/Black |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | Leather |
| Warnings | Inspect before each use, do not use if damaged |
| Width (in) | 7.375 |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 6 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.5 in |
| Overall Height | 7.38 in |
| Overall Length | 6 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 5860 |

## Description

Klein Tools spud wrench holder saves time on the job by keeping tools accessible. It features a convenient belt loop and 2 slots for holding up to 2 wrenches. The holder can also accommodate an adjustable-head construction wrench.

Features

- Spud wrench holder with two separate loops for carrying multiple spud wrenches at a time

- Tucked tunnel loop design keeps tools tight to belt and accommodates up to 3 in wide belts

- Durable, full-grain russet leather

- Compatible with Klein Tools tension straps to secure spud wrench holder in place on tool belt

- Made in the USA with global components

- Brass rivets with washer backing for extreme durability

- Heavy-duty leather for long life

- Belt width: 3 in

- For use with Klein Tools spud wrenches, belts, tension straps
