# Klein® 5859SLVR Adjustable Connecting Bar Holder

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 5859SLVR-11611
**MPN:** 5859SLVR
**Price:** $47.88 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-5859slvr

## Features

- Connecting bar holder freely swivels and moves with you when in unlocked position
- Tucked tunnel loop design keeps tools tight to belt and accommodates up to 3 in wide belts
- Patent pending holder, designed in the USA
- Black oxide protective coating to prevent rust on metal holder
- Heavy-duty leather for long life
- Designed for best use with all Klein Tools hex and round connecting bars
- Belt width: 3 in
- Leather, steel

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644557842 |
| Color | Brown/Black |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Must be installed on connecting bar before using holderShould only be used on Klein 7/8 in connecting barsInspect before each use, do not use if damaged |
| Width (in) | 3.25 |
| Height (in) | 3.25 |
| Length (in) | 5.825 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3.25 in |
| Overall Height | 5.88 in |
| Overall Length | 3.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 5859SLVR |

## Description

Experience unparalleled versatility with Klein Tools adjustable connecting bar holder, designed to move seamlessly with you in its unlocked position. Easily secure bars at 0°, 30°, and 60° angles for optimal convenience, catering to both left and right-handed users. Supported by durable full-grain russet leather while fitting snugly on belts up to 3 in wide with its tucked tunnel loop design. This holder ensures longevity, and flexibility to keep your connecting bar securely on your toolbelt, always right where you want it.

Features

- Connecting bar holder freely swivels and moves with you when in unlocked position

- Tucked tunnel loop design keeps tools tight to belt and accommodates up to 3 in wide belts

- Patent pending holder, designed in the USA

- Black oxide protective coating to prevent rust on metal holder

- Heavy-duty leather for long life

- Designed for best use with all Klein Tools hex and round connecting bars

- Belt width: 3 in

- Leather, steel
