# Klein® 5816LFR Bolt Bag, Flame-Resistant Canvas and Leather

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 5816LFR-11611
**MPN:** 5816LFR
**Price:** $64.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-5816lfr

## Features

- Bolt bag's snap hinge design keeps bag open for easy access and closed to secure tools
- Internal loops for tool storage and separation
- Reinforced leather rim and bottom to withstand daily use
- Slimmer fire retardant canvas holder for securing bull pins and other tapered tools
- Flexible leather holder for storing larger tools
- Two strap tunnel loops for better fit around harness
- Up to 3 in belt width
- Number of pockets: 5
- For use with bolts, Klein Tools adjustable wrenchs, bullpins, spud wrenchs, belts
- Leather, FR canvas

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644557811 |
| Color | Brown/Black |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Inspect before each use, do not use if damagedRemove from service if bag shows signs of wear |
| Width (in) | 9.5 |
| Height (in) | 5 |
| Length (in) | 10 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 5 in |
| Overall Height | 10 in |
| Overall Length | 9.5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 5816LFR |

## Description

Klein Tools hybrid leather and flame-resistant bolt bag ensures durability and convenience for trade professionals. Featuring a snap hinge rim for effortless tool access and secure closure, reinforced rim and bottom to endure daily use, and strategically placed straps with tunnel loops ensuring a snug fit around your harness. Manufactured in the USA with global components and certified to meet NFPA-701 flame-resistant standards for lasting performance in demanding work environments.

Features

- Bolt bag's snap hinge design keeps bag open for easy access and closed to secure tools

- Internal loops for tool storage and separation

- Reinforced leather rim and bottom to withstand daily use

- Slimmer fire retardant canvas holder for securing bull pins and other tapered tools

- Flexible leather holder for storing larger tools

- Two strap tunnel loops for better fit around harness

- Up to 3 in belt width

- Number of pockets: 5

- For use with bolts, Klein Tools adjustable wrenchs, bullpins, spud wrenchs, belts

- Leather, FR canvas
