# Klein® 5800HRN Iron Worker Tool Holder Essentials Set, Leather

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 5800HRN-11611
**MPN:** 5800HRN
**Price:** $239.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-5800hrn

## Features

- Perfect set for putting on harness for structural work
- All leather holders crafted from thick full-grain russet leather
- Every holder features tucked tunnel loops that securely and comfortably hang higher up on belts and harnesses
- All products are proudly cut, sewn, riveted, and packaged here in the USA
- Flame resistant canvas bolt bags and leather holders provide peace of mind in high-temperature work environments
- Strap width: 3 in
- Belt width: 2 in
- Number of pockets: 4
- Leather, steel, brass

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644210204 |
| Color | Brown/Black |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | This is not an occupational protective beltBelt must be worn over the user’s harness and clothing so it will dropInspect before each use, do not use if damaged |
| Width (in) | 10.5 |
| Height (in) | 8.75 |
| Length (in) | 14 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 4.5 in |
| Overall Height | 10 in |
| Overall Length | 11 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ANSI 121-2018 Rated Tether Point |
| Manufacturer Part Number | 5800HRN |

## Description

Klein Tools ironworker tool holder essentials set combines organization and safety.Includes:Heavy-duty spud wrench holderAdjustable connecting bar holderMulti-functional bull pin holder4 tension straps2 bolt bags

Features

- Perfect set for putting on harness for structural work

- All leather holders crafted from thick full-grain russet leather

- Every holder features tucked tunnel loops that securely and comfortably hang higher up on belts and harnesses

- All products are proudly cut, sewn, riveted, and packaged here in the USA

- Flame resistant canvas bolt bags and leather holders provide peace of mind in high-temperature work environments

- Strap width: 3 in

- Belt width: 2 in

- Number of pockets: 4

- Leather, steel, brass
