# Klein® 55838MB MODbox™ Accessory Tool Belt Pouch Clips, Plastic, 3 pk

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 55838MB-11611
**MPN:** 55838MB
**Price:** $10.33 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-55838mb

## Features

- For use with all MODbox™ pouches
- 30° clip design allows for pouch to move with you to keep contents upright
- Locking mechanism secures clip to belt
- MODbox™ pouches sold separately
- Connects to all MODbox™ tool and part pouches

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644558382 |
| Size | One Size |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Gender | Unisex |
| Width (in) | 2.6000 |
| Height (in) | 1.2400 |
| Length (in) | 3.4500 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.25 in |
| Overall Height | 3.45 in |
| Overall Length | 2.6 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 55838MB |

## Description

The Klein Tools belt pouch clip is for use with all MODbox™ tool and part pouches and fits belts up to 2.5 in wide. The tool belt pouch clip allows for multiple belt set-ups and so pouches can be easily exchanged between tool belts or removed for storage.

Features

- For use with all MODbox™ pouches

- 30° clip design allows for pouch to move with you to keep contents upright

- Locking mechanism secures clip to belt

- MODbox™ pouches sold separately

- Connects to all MODbox™ tool and part pouches
