# Klein® 55835MB MODbox™ 9 Pocket Tool and Parts Pouch, Black, Up to 2.5 in W

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 55835MB-11611
**MPN:** 55835MB
**Price:** $41.38 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-55835mb

## Features

- Easily exchange tool and part pouches by attaching and releasing from belt clip or MODbox™ rail system for additional storage
- Pivoting 30° clip design allows for pouch to move with you to keep contents upright
- Includes one belt clip
- 9 pockets to carry a variety of tools, fasteners, and supplies including a tape loop
- Made of heavy-duty 1680d material

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644558351 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 11.0000 |
| Height (in) | 6.0000 |
| Length (in) | 13.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 6 in |
| Overall Height | 13 in |
| Overall Length | 11 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 55835MB |

## Description

Klein Tools 9 pocket tool pouch keeps tools where they are needed, when they are needed. This pouch is great for carrying a variety of tools for everyday jobs. Attaches to any belt up to 2.5 in wide and seamlessly connects to Klein's MODbox™ mobile workstation for easy storage and accessibility.Includes:Belt clip

Features

- Easily exchange tool and part pouches by attaching and releasing from belt clip or MODbox™ rail system for additional storage

- Pivoting 30° clip design allows for pouch to move with you to keep contents upright

- Includes one belt clip

- 9 pockets to carry a variety of tools, fasteners, and supplies including a tape loop

- Made of heavy-duty 1680d material
