# Klein® 55583 Double Zipper Bag with 2 Compartments, 1680D Polyester, Gray, 252 in³ Cubic Area, 12 in x 7 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 55583-11611
**MPN:** 55583
**Price:** $23.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-55583

## Features

- Dual-compartment zipper pouch keeps everything you need organized and easily accessible
- Constructed with heavy-duty, water-resistant 1680D material
- Reinforced bottom constructed with 2520D material
- 3 in flat bottom allows zipper bags to stand up for easy access
- D-rings attach to carabiners or shoulder strap for easy carrying
- Distinct gray color helps organize tools by specific job task
- Zipper bag is 12 in long x 7 in high x 3 in flat bottom
- Nylon zipper material

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644555831 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 3.0000 |
| Height (in) | 7.0000 |
| Length (in) | 12.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3 in |
| Overall Height | 7 in |
| Overall Length | 12 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 55583 |

## Description

Easily access and organize tools and small parts with the Klein Tools double-zipper tool bag. This heavy-duty, water-resistant bag features two compartments with a reinforced bottom. Bag measures 12 in x 7 in (30.5 x 17.8 cm), with a 3 in flat bottom that keeps the bag upright for easy access. It has D-rings on both ends to attached carabiners or shoulder strap and white space on front to write contents or name.

Features

- Dual-compartment zipper pouch keeps everything you need organized and easily accessible

- Constructed with heavy-duty, water-resistant 1680D material

- Reinforced bottom constructed with 2520D material

- 3 in flat bottom allows zipper bags to stand up for easy access

- D-rings attach to carabiners or shoulder strap for easy carrying

- Distinct gray color helps organize tools by specific job task

- Zipper bag is 12 in long x 7 in high x 3 in flat bottom

- Nylon zipper material
