# Klein® 55582 Double Zipper Bag with 2 Compartments, 1680D and 2520D Polyester, Orange, 180 in³ Cubic Area, 10 in x 6 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 55582-11611
**MPN:** 55582
**Price:** $20.68 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-55582

## Features

- Dual-compartment zipper pouch keeps everything you need organized and easily accessible
- Constructed with heavy-duty, water-resistant 1680D material
- Reinforced bottom constructed with 2520D material
- 3 in flat bottom allows zipper bags to stand up for easy access
- Handle for easy carrying
- Distinct orange color helps organize tools by specific job task
- Zipper bag is 10 in long x 6 in high x 3 in flat bottom (25 x 15 cm x 7.5 cm)
- Nylon zipper material

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644555824 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 3.0000 |
| Height (in) | 6.0000 |
| Length (in) | 10.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 3 in |
| Overall Height | 6 in |
| Overall Length | 10 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 55582 |

## Description

Easily access and organize tools and small parts with the Klein Tools double-zipper tool bag. This heavy-duty, water-resistant bag features two compartments with a reinforced bottom. Bag measures 10 in long x 6 in high (25 x 15 cm), with a 3 in flat bottom that keeps the bag upright for easy access. It has a handle and white space on front to write contents or name.

Features

- Dual-compartment zipper pouch keeps everything you need organized and easily accessible

- Constructed with heavy-duty, water-resistant 1680D material

- Reinforced bottom constructed with 2520D material

- 3 in flat bottom allows zipper bags to stand up for easy access

- Handle for easy carrying

- Distinct orange color helps organize tools by specific job task

- Zipper bag is 10 in long x 6 in high x 3 in flat bottom (25 x 15 cm x 7.5 cm)

- Nylon zipper material
