# Klein® 55578 Zipper Bag with Divider, Canvas Tool Pouch, No. 10 Canvas, Gray, 7 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 55578-11611
**MPN:** 55578
**Price:** $12.40 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-55578

## Features

- Canvas zipper bag has a sewn-in divider to keep items organized
- Tool pouch is constructed with tough no. 10 canvas for added durability
- White space on front to write bag contents or name
- Heavy-duty brass zipper keeps bag securely closed
- Distinct bag color helps organize tools by specific job task
- 12-1/2 in long x 7 in high
- Note: products in photos not included
- Heavy-duty brass
- Sewn-in divider, white space for writing name or contents
- Total cubic area: 61.25 in³

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644555787 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 7.0000 |
| Height (in) | 7.0000 |
| Length (in) | 12.5000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.7 in |
| Overall Height | 7 in |
| Overall Length | 12.5 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 55578 |

## Description

Easily access and organize tools and small parts with the Klein Tools zipper bag with divider. This heavy-duty canvas bag features a sewn-in divider, creating a dual-compartment bag with a single zipper. This durable, no. 10 canvas bag measures 12-1/2 in x 7 in, has a YKK® brass zipper, and a white space on front to write contents or name.

Features

- Canvas zipper bag has a sewn-in divider to keep items organized

- Tool pouch is constructed with tough no. 10 canvas for added durability

- White space on front to write bag contents or name

- Heavy-duty brass zipper keeps bag securely closed

- Distinct bag color helps organize tools by specific job task

- 12-1/2 in long x 7 in high

- Note: products in photos not included

- Heavy-duty brass

- Sewn-in divider, white space for writing name or contents

- Total cubic area: 61.25 in³
