# Klein® 53722 Flex Bit Extension, 1/4 in Shank, 54 in Length, 5/8 in Body dia, For use with: 3/4 in and Larger Flex Bit

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 53722-11611
**MPN:** 53722
**Price:** $29.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-53722

## Features

- Connects to the end of a flex bit and extends the length

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644537226 |
| Type | 1/4 in Shank |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 2 |
| Height (in) | 2 |
| Length (in) | 54 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shank Diameter | 0.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | PROP65: Cancer and reproductive harm. For more information visit www.P65warnings.ca.gov |
| Suitable For Use With | 3/4 in and Larger |
| Manufacturer Part Number | 53722 |

## Description

Klein® Flexible Bit Extension, 1/4 in Shank, 54 in Length, 5/8 in Body dia, for Use With: 3/4 in and Larger Flex Bit

Features

- Connects to the end of a flex bit and extends the length
