# Klein® 53701 Replacement Blades and Bit for Adjustable Hole Saw 53710, 3/16 in

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 53701-11611
**MPN:** 53701
**Price:** $14.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-53701

## Features

- Features integrated gears for easy blade adjustment and centered pilot bit
- Using the large hex key, remove and replace end screw, washers, and blade
- Using the small hex key, remove and replace pilot bit set screw and pilot bit
- After replacing, ensure all screws are fully seated and snug-tight before using the adjustable hole saw with auto-set arms to cut drywall or ceiling tile
- Steel material

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644310065 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNever use on or near live electrical circuitsAlways wear approved respiratory protectionRead and follow safety instructions in power tool owners manualUse light pressure when cutting and hold the drill with both hands |
| Width (in) | 0.1900 |
| Height (in) | 2.5200 |
| Length (in) | 1.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shaft Length | 1.56 in |
| Overall Width | 0.19 in |
| Overall Height | 2.52 in |
| Overall Length | 1 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 53701 |

## Description

The replacement blades and bit for the adjustable hole saw with auto-set arms come with all the necessary components. These replacements allow for smooth cuts ranging from 2 in to 7 in drywall and ceiling tile. The integrated gearing mechanism of the adjustable hole saw with auto-set arms ensures easy adjustment in 1/4 in increments and keeps the pilot bit consistently centered for precise cutting.Includes:(2) blades(1) pilot bit(2) hex keys(4) washers(2) end screws(1) set screw

Features

- Features integrated gears for easy blade adjustment and centered pilot bit

- Using the large hex key, remove and replace end screw, washers, and blade

- Using the small hex key, remove and replace pilot bit set screw and pilot bit

- After replacing, ensure all screws are fully seated and snug-tight before using the adjustable hole saw with auto-set arms to cut drywall or ceiling tile

- Steel material
