# Klein® 53406 Ship Auger Bit, 1 in dia, 6 in OAL, 4 in L Machine Ground Flute, 0.4 in Shank

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 53406-11611
**MPN:** 53406
**Price:** $29.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-53406

## Features

- Bits drill through nails, wood, vinyl, plastics and heavy timber
- Special bit steel with machine-ground flutes and polished edges for smooth, wobble-free boring
- Full length is heat treated and tempered
- Feed screw pilot draws bit into wood
- Head and twist are ground to correct clearance for easy removal from hole
- For heavy construction and repair work in mines, on docks and bridges as well as electrical work
- 4 in L twist
- Screw point

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644534065 |
| Type | 1 in Bit |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 2 |
| Height (in) | 1 |
| Length (in) | 7.75 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 6 in |
| Shank Diameter | 0.4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | RoHS Compliant |
| Drill Size Fraction (in) | 1 |
| Manufacturer Part Number | 53406 |

## Description

Klein® Ship Auger Bit, 1 in dia, 6 in OAL, 1 in Shank, Square Recess Shank, Steel.The deep, open throat design of the Ship Auger bit clears chips for faster, cleaner cuts. The shank is 7/16 in hex to fit 1/2 in (13 mm) and larger three-jaw chucks. Used for heavy construction and repair work in mines, on docks and bridges as well as electrical work.

Features

- Bits drill through nails, wood, vinyl, plastics and heavy timber

- Special bit steel with machine-ground flutes and polished edges for smooth, wobble-free boring

- Full length is heat treated and tempered

- Feed screw pilot draws bit into wood

- Head and twist are ground to correct clearance for easy removal from hole

- For heavy construction and repair work in mines, on docks and bridges as well as electrical work

- 4 in L twist

- Screw point
