# Klein® 51428 Conduit Bender Handle, 1 in NPT Handle dia, 44 in Handle Length

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 51428-11611
**MPN:** 51428
**Price:** $39.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-51428

## Features

- Bright orange color is easy to spot on the jobsite
- Includes zip guide for offset bends

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644514289 |
| Type | Conduit Bender Handle |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Width (in) | 1.25 |
| Height (in) | 1.25 |
| Length (in) | 44 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| NPT Tap Size | 1 in |
| Handle Length | 44 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | 1 in Bender Head (Cat. No. 56210) |
| Manufacturer Part Number | 51428 |

## Description

Klein® Conduit Bender Handle, 1 in NPT Handle dia, 44 in Handle Length, for Use With: 56210 1 in Iron Conduit Bender Head, Steel, Bright Orange

Features

- Bright orange color is easy to spot on the jobsite

- Includes zip guide for offset bends
