# Klein® 51427 Conduit Bender Handle, 3/4 in NPT Handle dia, 38 in Handle Length

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 51427-11611
**MPN:** 51427
**Price:** $29.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-51427

## Features

- Features an enlarged diameter hollow end handle for inserting conduit to correct overbends
- Includes zip guide for offset bends

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644514272 |
| Type | Conduit Bender Handle |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warranty | Lifetime |
| Width (in) | 2.12 |
| Height (in) | 1.8 |
| Length (in) | 38 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| NPT Tap Size | 3/4 in |
| Handle Length | 38 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Suitable For Use With | 1/2 in and 3/4 in Bender Heads (Cat. No. 56208 and 56209) |
| Manufacturer Part Number | 51427 |

## Description

Klein® Conduit Bender Handle, 3/4 in NPT Handle dia, 38 in Handle Length, for Use With: 56208 1/2 in, 56209 3/4 in Bender Head, Steel, Bright Orange

Features

- Features an enlarged diameter hollow end handle for inserting conduit to correct overbends

- Includes zip guide for offset bends
