# Klein® 50053 Lo-Flex Glow Rod, Fiberglass, 5 ft, Bullet Nose Attachments

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 50053-11611
**MPN:** 50053
**Price:** $24.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-50053

## Features

- Lo-flex glow rods provides ultimate rigidity for longer spanning, straight wire runs
- Glows bright orange for immediate identification of flexibility and improved visibility in low-light environments
- Durable stainless steel connectors reinforce connection between all Klein fish rods
- (1) 5/32 in dia x 5 ft glow rod; perfect addition to any Klein Tools fish rod set for add-on flexible extension

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644500534 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Diameter | 1/4 in |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNever use on or near electrical circuitsUse a safe work position to avoid loss of balance |
| Width (in) | 0.4500 |
| Height (in) | 0.4500 |
| Length (in) | 60.4000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.16 in |
| Overall Height | 0.16 in |
| Overall Length | 5 ft |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 50053 |

## Description

Klein® glow fish rods are the perfect solution for running wires through drop ceilings, attics, floors, walls and crawl spaces. This low-flexibility rod is designed for maximum rigidity to push straight, long distances without bending. The Splinter Guard™ coating glows bright orange to quickly identify the right flex for the job and improves visibility in low-light applications. The Lo-Flex 5 ft rod is a great add-on to your Klein® fish rod set to help clear farther out obstructions or bends.

Features

- Lo-flex glow rods provides ultimate rigidity for longer spanning, straight wire runs

- Glows bright orange for immediate identification of flexibility and improved visibility in low-light environments

- Durable stainless steel connectors reinforce connection between all Klein fish rods

- (1) 5/32 in dia x 5 ft glow rod

- perfect addition to any Klein Tools fish rod set for add-on flexible extension
