# Klein® 33804 ProFlex Impact-Rated Interchangeable Ratcheting T-Handle Set, Magnetic, S2 Tool Steel, SAE, Metric, Torx®, 23 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 33804-11611
**MPN:** 33804
**Price:** $49.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-33804

## Features

- Impact bit set includes (2) #2 phillips, #2 square, (2) combination bits, (4) Torx® bits, (12) hex bits, impact bit holder plus a ratcheting T-handle housed in a MODbox™ case
- Ratcheting on/off switch can lock in the static position for high torque on interchangeable extended length bits
- Powerful magnet inside barrel to better retain bits, as well as pick-up and hold fasteners
- ProFlex impact-rated bits with impact-absorbing torsion zone to extend life of the bits
- Smooth ratcheting function creates low backdrag for optimal ratcheting performance
- Compact, modular storage system is designed to nest neatly within the MODbox™ and is stackable with cases of similar design
- Clear lid for quick tool identification
- T-Handle carefully designed to bury the ratcheting mechanism in the palm for maximum grip comfort between the fingers and in the palm
- Orange handle color
- TPE, polypropylene handle material
- Bit Lock, Magnet
- Phillips bits: #2
- Hex bits: 3/32 in, 1/8 in, 5/32 in x 4 in, 3/16 in, 1/4 in, 5/16 in x 8 in, 3/8 in, 1/2 in, 2.5 mm, 3 mm, 5 mm, 6 mm
- Combo bits: C2
- Square bits: #2
- Torx® bits: T15, T20, T25, T30

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644338045 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear eye protectionNot insulated, will not protect against electrical shockDo not use to pry or chisel |
| Width (in) | 5.2500 |
| Height (in) | 1.5000 |
| Length (in) | 9.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shank Length | 4.9 in |
| Handle Length | 3 in |
| Overall Width | 5.5 in |
| Overall Height | 1.75 in |
| Overall Length | 9.25 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Metric/SAE |
| Manufacturer Part Number | 33804 |

## Description

The Klein ProFlex impact-rated ratcheting T-handle was designed for the professional tradesman and do-it-yourself enthusiasts. Set includes 9 standard bits, 12 extended bits, impact bit holder and ratcheting T-handle. The bits are made of high-impact rated S2 steel and feature an optimized torsion zone that absorbs impact forces to increase the lifetime of the bit. The adjustable length T-handle easily holds bits and fasteners in place.

Features

- Impact bit set includes (2) #2 phillips, #2 square, (2) combination bits, (4) Torx® bits, (12) hex bits, impact bit holder plus a ratcheting T-handle housed in a MODbox™ case

- Ratcheting on/off switch can lock in the static position for high torque on interchangeable extended length bits

- Powerful magnet inside barrel to better retain bits, as well as pick-up and hold fasteners

- Pro

- Flex impact-rated bits with impact-absorbing torsion zone to extend life of the bits

- Smooth ratcheting function creates low backdrag for optimal ratcheting performance

- Compact, modular storage system is designed to nest neatly within the MODbox™ and is stackable with cases of similar design

- Clear lid for quick tool identification

- T-Handle carefully designed to bury the ratcheting mechanism in the palm for maximum grip comfort between the fingers and in the palm

- Orange handle color

- TPE, polypropylene handle material

- Bit Lock, Magnet

- Phillips bits: #2

- Hex bits: 3/32 in, 1/8 in, 5/32 in x 4 in, 3/16 in, 1/4 in, 5/16 in x 8 in, 3/8 in, 1/2 in, 2.5 mm, 3 mm, 5 mm, 6 mm

- Combo bits: C2

- Square bits: #2

- Torx® bits: T15, T20, T25, T30
