# Klein® 33736INS Slim-Tip Insulated Screwdriver, 6 pc, ASTM F-1505-16/IEC 60900:2018, Steel/Plastic/Rubber Handle

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 33736INS-11611
**MPN:** 33736INS
**Price:** $49.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-33736ins-screwdriver-set-1000v-slim-tip-insulated-and-magnetizer-6-piece

## Features

- 1000V rated insulated screwdrivers with slim-tips that allow for greater access into tight spaces
- Insulated blade is flush with the tip to help reduce nicking the insulation and gain access into tight terminal blocks
- Layer of orange impact and flame-resistant insulation protects from electrical shock
- Cushion-grip handles for greater torque and comfort
- Tip-Ident quickly identifies the screwdriver tip orientation so you can easily engage the screwdriver tip with the screw
- For work near energized sources

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644337062 |
| Color | Orange |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Includes | 5 Screwdrivers: 4" (10.2 cm) Shanks in 1/4" (0.6 cm) Cabinet Tip, #2 Phillips; 6" (15.2 cm) Shanks in 3/16" (0.5 cm) Cabinet Tip, #1 Phillips, #2 Square Tip; Magnetizer |
| Material | Steel, Plastic |
| Warnings | Only use tools that are marked with the official international 1000-volt rating symbol shown below, if there is any chance that the tools will make contact with an energized sourceWhenever possible, always de-energize lines and equipment prior to working on or around themAlways inspect your tools before useDo NOT touch uninsulated portion of the tool or any conductive object when either might contact an energized sourceKeep tool clean, dry and free of any surface contaminants |
| Width (in) | 1.24 |
| Height (in) | 1.25 |
| Length (in) | 10.31 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shank Length | 4 in; 6 in |
| Handle Length | 4.31 in (10.9 cm) |
| Handle Diameter | 1.24 in (3.2 cm) |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | ASTM F-1505-16IEC 60900:2018 |
| Manufacturer Part Number | 33736INS |

## Description

The Klein Tools ft Slim-Tip Insulated Screwdrivers in this set have slim profile tips that allow for greater access into terminal blocks, slim-style breakers, or other tight spaces near energized sources. A bright orange coating of insulation protects from electrical shock, is flame and impact resistant, and sits flush with the tip helping to reduce insulation chipping and cracking. Klein insulated tools exceed the ASTM F1505 standards for insulated tools, and are clearly marked with the official 1000V rating symbol. A must-have for any electrician’s tool bag, the 6 pc set includes five general purpose screwdrivers and a magnetizer.

Features

- 1000V rated insulated screwdrivers with slim-tips that allow for greater access into tight spaces

- Insulated blade is flush with the tip to help reduce nicking the insulation and gain access into tight terminal blocks

- Layer of orange impact and flame-resistant insulation protects from electrical shock

- Cushion-grip handles for greater torque and comfort

- Tip-Ident quickly identifies the screwdriver tip orientation so you can easily engage the screwdriver tip with the screw

- For work near energized sources
