# Klein® 32934 Impact Rated Flip Socket Set 9-in-1, Steel Alloy

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32934-11611
**MPN:** 32934
**Price:** $29.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32934

## Features

- Impact rated flip socket set includes 4 flip sockets and a 1/4 in bit holding feature for quick access and convenience to common sizes
- 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in, 7/16 in, 1/2 in, 9/16 in, 5/8 in, and 3/4 in hex sizes
- Rare-earth magnet to retain hex fasteners for convenient and easy driving
- Flip sockets can be stored in any order or orientation on the shaft
- Color coded hex sizes for easy identification
- Shaft and sockets are impact-rated and designed for heavy-duty applications
- Klein® quick-connect handle easily connects to shaft for convenience on the jobsite (handle not included)
- 6-point

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644329340 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Width (in) | 1.0200 |
| Height (in) | 1.0200 |
| Length (in) | 6.7000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.02 in |
| Overall Height | 6.7 in |
| Overall Length | 1.02 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32934 |

## Description

The 9-in-1 impact rated flip socket set provides 8 hex nut driver sizes and a 1/4 in bit holding feature in one tool. The versatility provided allows for convenient swapping between common nut driving sizes and quickly attaches to an impact driver or our 1/4 in quick-connect handles (handles not included). Every component is impact rated, making it an essential tool for the toughest driving applications.

Features

- Impact rated flip socket set includes 4 flip sockets and a 1/4 in bit holding feature for quick access and convenience to common sizes

- 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in, 7/16 in, 1/2 in, 9/16 in, 5/8 in, and 3/4 in hex sizes

- Rare-earth magnet to retain hex fasteners for convenient and easy driving

- Flip sockets can be stored in any order or orientation on the shaft

- Color coded hex sizes for easy identification

- Shaft and sockets are impact-rated and designed for heavy-duty applications

- Klein® quick-connect handle easily connects to shaft for convenience on the jobsite (handle not included)

- 6-point
