# Klein® 32933 7-in-1 Impact Flip Socket Set, No Handle, 8 pc

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32933-11611
**MPN:** 32933
**Price:** $20.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32933

## Features

- 6 hex sizes: 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in, 7/16 in, 1/2 in, 9/16 in
- Ratcheting handle provides added utility and outstanding comfort and control
- 3-3/4 in hollow core facilitates work on threaded rod
- Powerful, rare-earth magnets to retain fasteners for one-handed driving
- Color coded hex sizes for easy identification
- 5 in sturdy shaft for extended reach and access
- Magnet size increases with each hex size to hold screws and nuts
- Durable finish for corrosion protection
- Steel alloy material
- Plastic handle material
- Shaft length: 5 in
- Handle length: 5.19 in

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644329333 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionDo not use to pry or chiselNever use on or near live electrical circuitsNot insulated, will not protect against electrical shock |
| Width (in) | 0.7700 |
| Height (in) | 0.7700 |
| Length (in) | 5.0300 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 0.8 in |
| Overall Height | 0.8 in |
| Overall Length | 6.3 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32933 |

## Description

The 7-in-1 impact flip socket set provides 6 nut driver sizes plus a bit holding feature all within one compact tool. The versatility provided allows for convenient swapping between the common nut driving sizes and quickly attaches to an impact driver or our 1/4 in quick-connect handles (handles not included). Every component is impact-rated, making it an essential tool for the toughest driving applications.

Features

- 6 hex sizes: 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in, 7/16 in, 1/2 in, 9/16 in

- Ratcheting handle provides added utility and outstanding comfort and control

- 3-3/4 in hollow core facilitates work on threaded rod

- Powerful, rare-earth magnets to retain fasteners for one-handed driving

- Color coded hex sizes for easy identification

- 5 in sturdy shaft for extended reach and access

- Magnet size increases with each hex size to hold screws and nuts

- Durable finish for corrosion protection

- Steel alloy material

- Plastic handle material

- Shaft length: 5 in

- Handle length: 5.19 in
