# Klein® 32910 Impact Rated Flip Socket Set 7-in-1 with Handle, Hardened Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32910-11611
**MPN:** 32910
**Price:** $29.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32910

## Features

- Hex sizes include 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in, 7/16 in, 1/2 in, and 9/16 in
- Hex shaft and sockets are impact-rated and designed for heavy-duty applications
- Rare-Earth magnet to retain fasteners for convenient and easy driving
- Color-coded hex sizes for easy size identification
- Flip sockets can be stored in any order or orientation on the shaft
- Cushion-Grip™ handle allows for greater torque and comfort
- Single, stored on tester

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644329104 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protection |
| Width (in) | 4.7500 |
| Height (in) | 1.5000 |
| Length (in) | 9.0000 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Width | 1.35 in |
| Overall Height | 9.25 in |
| Overall Length | 1.35 in |
| Number of Points | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32910 |

## Description

The 7-in-1 impact flip socket set provides 6 hex nut driver sizes and a 1/4 in bit holding feature. The versatility provided allows for convenient swapping between the common nut driving sizes and quickly attaches to the included quick-connect handle. Every component is impact rated, making it an essential tool for the toughest driving applications.

Features

- Hex sizes include 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in, 7/16 in, 1/2 in, and 9/16 in

- Hex shaft and sockets are impact-rated and designed for heavy-duty applications

- Rare-Earth magnet to retain fasteners for convenient and easy driving

- Color-coded hex sizes for easy size identification

- Flip sockets can be stored in any order or orientation on the shaft

- Cushion-Grip™ handle allows for greater torque and comfort

- Single, stored on tester
