# Klein® 32809MAG Magnetic 9-in-1 Pass Through SAE Multi-Nut Driver, Alloy Steel, Various

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32809MAG-11611
**MPN:** 32809MAG
**Price:** $29.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32809mag

## Features

- Magnetic nut driver allows for one-handed driving, with nine sizes in one tool: 3/16 in, 1/4 in, 5/16 in, 11/32 in, 3/8 in, 7/16 in, 1/2 in, 9/16 in, 3/4 in
- Pass through handle and barrels for fastening hex nuts onto threaded rod of any length
- Strong, rare-earth magnets securely hold nuts and bolts: 1/4 in, 5/16 in, 11/32 in, 7/16 in
- Spring coil holds nuts and bolts in place without the use of magnets: 3/8 in, 1/2 in, 9/16 in, 3/4 in
- Extended wrench-assist on barrels for added torque on tough jobs
- Color-coded bands for easy identification
- Heavy-duty, Cushion-Grip™ handle for greater torque and comfort
- CA/TPE handle material
- Black/yellow handle color

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644327902 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Warnings | Always wear approved eye protectionNot insulated, will not protect against electrical shockDo not use to pry or chisel |
| Width (in) | 0.1420 |
| Height (in) | 1.4170 |
| Length (in) | 9.1490 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Handle Length | 4.73 in |
| Overall Width | 1.42 in |
| Overall Height | 1.42 in |
| Overall Length | 9 in |
| Handle Diameter | 1.42 in |
| Number of Pieces | 5 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | SAE |
| Manufacturer Part Number | 32809MAG |

## Description

Klein's magnetic 9-in-1 pass through multi-nut driver features fully pass-through drivers for driving nuts on threaded rod and prevents bottoming out. 9 SAE sizes in one tool with color coded ends make it convenient to identify the size needed for the job. All sizes allow for easy, one-handed driving. Increase your productivity and lighten your load with this multi-nut driver.

Features

- Magnetic nut driver allows for one-handed driving, with nine sizes in one tool: 3/16 in, 1/4 in, 5/16 in, 11/32 in, 3/8 in, 7/16 in, 1/2 in, 9/16 in, 3/4 in

- Pass through handle and barrels for fastening hex nuts onto threaded rod of any length

- Strong, rare-earth magnets securely hold nuts and bolts: 1/4 in, 5/16 in, 11/32 in, 7/16 in

- Spring coil holds nuts and bolts in place without the use of magnets: 3/8 in, 1/2 in, 9/16 in, 3/4 in

- Extended wrench-assist on barrels for added torque on tough jobs

- Color-coded bands for easy identification

- Heavy-duty, Cushion-Grip™ handle for greater torque and comfort

- CA/TPE handle material

- Black/yellow handle color
