# Klein® 32797 Pro Impact Impact Ready Power Bit, #2 Square Point, 1-1/4 in OAL, 1/4 in, S2 Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32797-11611
**MPN:** 32797
**Price:** $3.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32797

## Features

- Longer pro impact power bits are designed to reach easily into boxes and panels
- 1-1/4 in (31.8 mm) precision machined bits are longer and easier to grip
- S2 impact-rated steel for maximum life
- Bits are color coded for easy identification #2 square bits are coded red
- Standard 1/4 in (6.4 mm) hex shank
- Bits for power impact drivers

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644327971 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | S2 Steel |
| Shank Type | Hex |
| Width (in) | 2.75 |
| Height (in) | 0.28 |
| Length (in) | 5.25 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 1.25 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Drive/Shank Size | 1/4 in dia |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32797 |

## Description

Klein® Power Bit, Impact Ready, series: Pro Impact, #2 point, Square point, 1-1/4 in OAL, 1/4 in Drive/Shank, Hex Shank, S2 Steel. Klein® Tools has designed a set of Impact Power Bits for the professional electrician. All the bits are made of high-impact rated S2 steel and color coded for easy identification. The 1-1/4 in (31.8 mm) long driver bits are easier to grip than a standard 1 in (25.4 mm) bit. You can find these bits along with additional size and tip bits in our Pro Impact Power Bit Set with Case (Cat. No. 32799).

Features

- Longer pro impact power bits are designed to reach easily into boxes and panels

- 1-1/4 in (31.8 mm) precision machined bits are longer and easier to grip

- S2 impact-rated steel for maximum life

- Bits are color coded for easy identification #2 square bits are coded red

- Standard 1/4 in (6.4 mm) hex shank

- Bits for power impact drivers
