# Klein® 32793 Pro Impact Impact Ready Power Bit, 5/16 in Hex Point, 2.65 in OAL, 1/4 in, S2 Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32793-11611
**MPN:** 32793
**Price:** $7.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32793

## Features

- Longer pro impact power bits are designed to reach easily into boxes and panels
- Hex pockets have minimal chamfering increasing surface contact between the nut and driver
- S2 impact-rated steel for maximum life
- Bits are color coded with the ASME standard for easy identification
- Standard 1/4 in (6.4 mm) hex shank
- Nut drivers for power impact drivers

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644327933 |
| Type | Impact Ready |
| Color | Yellow |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Series | Pro Impact |
| Diameter | 3/7 in |
| Material | S2 Steel |
| Shank Type | Hex |
| Width (in) | 2.875 |
| Height (in) | 0.75 |
| Length (in) | 5.75 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Overall Length | 2.65 in |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32793 |

## Description

Klein® Power Bit, Impact Ready, series: Pro Impact, 5/16 in point, Hex point, 2.65 in OAL, 1/4 in Drive/Shank, Hex Shank, S2 Steel.Klein® Tools has designed a set of Impact Power Bits for the professional electrician. All the bits are made of high-impact rated S2 steel and color coded for easy identification. The nut drivers have strong magnets, and are also designed longer so they reach easily into junction boxes. Minimal chamfering on the nut drivers?ÇÖ hex pockets increases surface contact between the nut and driver for better performance. You can find these drivers along with additional size and tip bits in our Pro Impact Power Bit Set with Case (Cat. No. 32799).

Features

- Longer pro impact power bits are designed to reach easily into boxes and panels

- Hex pockets have minimal chamfering increasing surface contact between the nut and driver

- S2 impact-rated steel for maximum life

- Bits are color coded with the ASME standard for easy identification

- Standard 1/4 in (6.4 mm) hex shank

- Nut drivers for power impact drivers
