# Klein® Slide Drive™ 32596 8-in-1 Standard Screwdriver/Nut Driver, 1/4 and 5/16 in Magnetic/1/4 and 1/8 in Slotted Range, Cushion Grip Handle

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA38640
**MPN:** 32596
**Price:** $27.98 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32596

## Features

- Unique, patented head slides back and forth to switch from 1/4 to 5/16 in magnetic hex head screwdriver
- Thumb nut locks tip setting
- Features a specialty bit for installation/removal of common TR-4 Schrader® valves
- Great for HVAC applications including thermostat installation and control work
- Cushion grip handle for maximum torque and comfort
- Yellow/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644325960 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | #2 |
| Drive Type | Phillips®/Slotted |
| Width (in) | 1.25 |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Height (in) | 1.75 |
| Length (in) | 7.5 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Slotted Bits | 1/8 in, 1/4 in |
| Handle Length | 4.313 in |
| Nut Driver Sizes | 1/4 in Magnetic, 5/16 in Magnetic, 1/4 in, 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32596 |

## Description

Klein® Slide Drive™ Screwdriver/Nutdriver, 8-in-1 Standard, Imperial, 1/4 and 5/16 in Magnetic/1/4 and 1/8 in Slotted Screwdriver Size, Hex Drive, Phillips®/Slotted Bit, 7-1/2 in OAL, Cushion Grip Handle, Magnetized Tip: Yes.

Features

- Unique, patented head slides back and forth to switch from 1/4 to 5/16 in magnetic hex head screwdriver

- Thumb nut locks tip setting

- Features a specialty bit for installation/removal of common TR-4 Schrader® valves

- Great for HVAC applications including thermostat installation and control work

- Cushion grip handle for maximum torque and comfort

- Yellow/black handle
