# Klein® 32584INSR Insulated Precision Screwdriver Set 8-in-1 with Case

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32584INSR-11611
**MPN:** 32584INSR
**Price:** $29.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32584insr

## Features

- Precision insulated screwdriver set with 1,000V rated insulation featuring flip blades
- When combined, handle and blade have a 1,000V insulated rating and meet or exceed ASTM F1505-16 and IEC 60900
- Interchangeable blade locks securely into handle and allows for quick, easy changeouts
- Cushion-Grip™ handle for greater torque and comfort, spin cap for increased control
- Layer of orange impact and flame-resistant insulation protects from energized sources
- Heat treated precision machined tips for greater strength
- Rotating cap for optimum and precise control
- Work near energized sources
- Black/orange handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644326165 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Material | S2 Steel |
| Warnings | Always wear approved eye protectionDo not use to pry or chiselDo not hammer |
| Width (in) | 0.7100 |
| Height (in) | 0.7100 |
| Length (in) | 6.7300 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shank Length | 2.5 in |
| Handle Length | 4.25 in |
| Overall Width | 0.712 in |
| Overall Height | 6.75 in |
| Overall Length | 6.75 in |
| Number of Pieces | 6 |
| Package Quantity | 1/Each |
| Standard Approvals | Meets or Exceeds ASTM F1505 |
| Manufacturer Part Number | 32584INSR |

## Description

The Klein Tools insulated flip blade screwdriver is designed for precision work and features 4 interchangeable blades with 8 different sizes for ultimate convenience. Sliding collar, auto-eject mechanism allows users to flip the blade and change out sizes seamlessly. Made of the highest quality tempered steel, carefully heat-treated for maximum strength, and precision milled to fit screw fasteners. The rotating cap and Klein's exclusive Cushion-Grip™ handle offer outstanding comfort and control. The thick, bright orange outer coating is flame and impact resistant to protect from electric shock. When blade and handle are combined this screwdriver meets ASTM F1505-16 and IEC 60900 standards for insulated tools.Includes:#00 and #0 Phillips3/32 in and 1/8 in slottedT7H, T8H, T10H, and T15H tamperproof Torx® tips

Features

- Precision insulated screwdriver set with 1,000V rated insulation featuring flip blades

- When combined, handle and blade have a 1,000V insulated rating and meet or exceed ASTM F1505-16 and IEC 60900

- Interchangeable blade locks securely into handle and allows for quick, easy changeouts

- Cushion-Grip™ handle for greater torque and comfort, spin cap for increased control

- Layer of orange impact and flame-resistant insulation protects from energized sources

- Heat treated precision machined tips for greater strength

- Rotating cap for optimum and precise control

- Work near energized sources

- Black/orange handle
