# Klein® 32562 Screwdriver, Multi-Bit Interchangeable Stubby, Imperial, Nut Driver/Phillips®/Slotted/Square Recess point, 3.2 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32562-11611
**MPN:** 32562
**Price:** $12.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32562

## Features

- Innovative driver shaft holds screwdriver tips and converts to nut driver sizes
- Compact design features standard 1-1/4 in shaft for access to confined spaces
- Cushion grip handle provides greater torque and comfort
- Shaft holds four universal tips and converts to two nut driver sizes
- Yellow/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644325625 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | #2 |
| Width (in) | 2.88 |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Height (in) | 1.5 |
| Length (in) | 11.63 |
| Square Bits | #1, #2 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Slotted Bits | 3/16 in |
| Overall Length | 3.406 in |
| Nut Driver Sizes | 1/4 in, 5/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32562 |

## Description

Klein® Screwdriver, Multi-Bit Interchangeable Stubby, Imperial, Nut Driver/Phillips®/Slotted/Square Recess point, #1, #2, 1/4 in, 5/16 in, 3/16 in point, 3.2 in OAL, 1.27 in Shank Length, Cushion Grip, Black/Yellow. Extra quality features have made the Klein® name famous for hand tools features that assure greater convenience, comfort and efficiency in use, plus exceptional strength and durability. All Klein® drivers are made of the highest quality tempered steel and carefully heat treated for maximum strength. Shafts have integral flanges that provide an extra strong, torque proof anchor in the handle. Strong, durable black tips are forged and precision ground with square edges to fit screw openings securely. They resist slippage and provide positive turning action. Cushion grip screwdrivers feature super comfortable, sure grip handles on top quality blades for the professional. All Klein® screwdrivers meet or exceed applicable ANSI and mil specifications.

Features

- Innovative driver shaft holds screwdriver tips and converts to nut driver sizes

- Compact design features standard 1-1/4 in shaft for access to confined spaces

- Cushion grip handle provides greater torque and comfort

- Shaft holds four universal tips and converts to two nut driver sizes

- Yellow/black handle
