# Klein® 32560 6-in-1 interchangeable Extended Reach Multi-Bit Screwdriver, 9-7/64 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** 32560-11611
**MPN:** 32560
**Price:** $16.99 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32560

## Features

- Interchangeable shaft holds four universal tips and converts to two nut driver sizes
- Extended shafts and blades provide 39% longer reach
- Extra long shaft provides full reach of 4 standard blade screwdriver
- Small diameter shaft for comfortable grip and quick, easy turning
- Yellow/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644325601 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | #2 |
| Includes | 1/4 in Slotted, #2 Phillips®, 1/4 in, 5/16 in Nutdrivers, #1, #2 Square Recess |
| Width (in) | 3.7 |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Height (in) | 1.7 |
| Length (in) | 9.109 |
| Square Bits | #1, #2 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Slotted Bits | 1/4 in |
| Overall Length | 12.4 |
| Number of Pieces | 5 |
| Nut Driver Sizes | 1/4 in, 5/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Manufacturer Part Number | 32560 |

## Description

Klein® Multi-Bit Screwdriver, 6-in-1 interchangeable Extended Reach, Imperial, Nut Driver/Phillips®/Slotted/Square Recess point, #1, #2, 1/4 in, 5/16 in point, 9-7/64 in OAL, 4.109 in Shank Length, Black/Yellow. Extra quality features have made the Klein® name famous for hand tools features that assure greater convenience, comfort and efficiency in use, plus exceptional strength and durability. All Klein® drivers are made of the highest quality tempered steel and carefully heat treated for maximum strength. Shafts have integral flanges that provide an extra strong, torque proof anchor in the handle. Strong, durable black tips are forged and precision ground with square edges to fit screw openings securely. They resist slippage and provide positive turning action. Cushion grip screwdrivers feature super comfortable, sure grip handles on top quality blades for the professional. All Klein® screwdrivers meet or exceed applicable ANSI and mil specifications.

Features

- Interchangeable shaft holds four universal tips and converts to two nut driver sizes

- Extended shafts and blades provide 39% longer reach

- Extra long shaft provides full reach of 4 standard blade screwdriver

- Small diameter shaft for comfortable grip and quick, easy turning

- Yellow/black handle
