# Klein® 32559 Extended Reach Screwdriver, #1, #2, 1/4 in, 3/16 in, 5/16 in Nut Driver/Phillips®/Slotted Point, 9-7/64 in OAL

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA36387
**MPN:** 32559
**Price:** $16.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32559

## Features

- Interchangeable shaft holds four universal tips and converts to two nut driver sizes
- Extended shafts and blades provide 39% longer reach
- Extra long shaft provides full reach of 4 standard blade screwdriver
- Small diameter shaft for comfortable grip and quick, easy turning
- Yellow/black handle

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644325595 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | #1, #2, 1/4 in, 3/16 in, 5/16 in |
| Point Type | Nut Driver, Phillips®, Slotted |
| Width (in) | 3.75 |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Height (in) | 1.5 |
| Length (in) | 9.109 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Shank Length | 4-7/64 in |
| Slotted Bits | 1/4 in, 3/16 in |
| Overall Length | 12.75 |
| Nut Driver Sizes | 1/4 in, 5/16 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Manufacturer Part Number | 32559 |

## Description

Klein® Screwdriver, Extended Reach, Imperial, Nut Driver/Phillips®/Slotted Point, #1, #2, 1/4 in, 3/16 in, 5/16 in Point, 9-7/64 in OAL, 4.109 in Shank Length, Cushion Grip, Rubber Handle, Black/Yellow.

Features

- Interchangeable shaft holds four universal tips and converts to two nut driver sizes

- Extended shafts and blades provide 39% longer reach

- Extra long shaft provides full reach of 4 standard blade screwdriver

- Small diameter shaft for comfortable grip and quick, easy turning

- Yellow/black handle
