# Klein® 32557 10-in-1 Multi-Bit Heavy Duty Screwdriver, 7 pc, Cushion Grip Handle, Steel

**Brand:** [KLEIN TOOLS](https://maxsupplyco.com/brands/KLEIN%20TOOLS)
**SKU:** THA36385
**MPN:** 32557
**Price:** $16.97 · in stock
**URL:** https://maxsupplyco.com/product/klein-32557

## Features

- Superior torque for tough applications
- Interchangeable shaft holds 6 universal tips converts to 3 nut driver sizes and 1 hex driver
- Nut drivers are heat treated for added strength and improved torque
- Cushion grip handle provide superior comfort

## Specifications

| Spec | Value |
|---|---|
| UPC | 092644325571 |
| Brands | KLEIN TOOLS |
| Bit Size | #1, #2 |
| Bit Type | Phillips®/Robertson Square Recess/Slotted |
| Hex Size | 3/8 in |
| Drive Type | Hex |
| Width (in) | 3.75 |
| Handle Type | Cushion Grip |
| Height (in) | 1.5 |
| Length (in) | 7.891 |
| Square Bits | #1, #2 |
| Manufacturer | Klein Tools |
| Slotted Bits | 1/4 in, 3/16 in |
| Overall Length | 12.75 |
| Number of Pieces | 6 |
| Nut Driver Sizes | 1/4 in, 5/16 in, 3/8 in |
| Package Quantity | 1/Each |
| Measurement System | Imperial |
| Manufacturer Part Number | 32557 |

## Description

Klein® Screwdriver, 10-in-1 Multi-Bit Heavy Duty, Imperial, Hex Drive, Phillips®/Robertson/Slotted/Square Recess Bit, 7.891 in OAL, Cushion Grip, 7 pc, Quick-Change Bit Retainer, Steel.

Features

- Superior torque for tough applications

- Interchangeable shaft holds 6 universal tips converts to 3 nut driver sizes and 1 hex driver

- Nut drivers are heat treated for added strength and improved torque

- Cushion grip handle provide superior comfort
